MESAJUL PRIMARULUI MUNICIPIULUI GIURGIU CU OCAZIA ZILEI NATIONALE A BULGARIEI

oporul vecin sărbătoreşte astăzi, 3 martie, Ziua Naţională a Bulgariei, dată la care în anul 1878 a fost semnat Tratatul preliminar de la San Stefano, după încheierea războiului ruso-turc din 1877-1878.
Cu această ocazie, în municipiul Ruse vor avea loc o serie de manifestări cultural- artistice dedicate Zilei Naţionale, un bun prilej pentru ca municipalitatea din Giurgiu să adreseze un gând bun vecinilor de peste Dunăre.
La ceas aniversar, primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu, le-a adresat prietenilor şi colaboratorilor bulgari de peste Dunăre un mesaj:

“Cu dorinţa sinceră de a sprijini orice iniţiativă ce poate să aducă prosperitate şi armonie în euroregiunea noastră, primiţi, vă rog, d-le Guvernator şi d-le Primar, şi prin dvs. toţi cetăţenii municipiului Ruse, cordialele noastre urări de sănătate, fericire şi succes în edificarea unei comunităţi locale libere şi prospere, şi dorinţa sinceră de a sprijini cursul ascendent al relaţiilor noastre de prietenie şi colaborare prin care să aducem mai multă prosperitate şi armonie pe ambele maluri ale Dunării.”

3 martie a fost declarată Ziua Naţională a Bulgariei în 1990, iar anul acesta se sărbătoresc 136 de ani de la devenirea Bulgariei Principat autonom eliberat de sub stăpânirea otomană.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Concursul de cultura generala ”Stii si castigi” a ajuns si la colegiul Ion Maiorescu